Jak (začít) zalévat a pečovat o stromy

Na první pohled je to strašně jednoduché. Stačí přece vzít vodu a vylít ji ke stromu. Je tu ale pár věcí, které je dobré vědět, aby strom vodu co nejlépe využil.

Jak a kam zalévat?
– Vzrostlé stromy se zalévají k vnější hranici koruny, kde jejich kořeny sbírají dešťovou vodu.
– U čerstvě vysazených se voda lije do tzv. zálivkové mísy, která je obvykle zakrytá štěpkou. Vždy se ale snaž, aby štěpka nezůstala přímo na kmeni. Mohly by se z ní přenést dřevokazné houby a stromek zahubit.
– Pokud je mladý stromek na stanovišti už pár let, můžeš vodu lít i dál od kmene, čímž podpoříš růst rořenů. Stromek ji pak bude schopen získávat z většího prostoru.

Kdy je ten správný čas?
– V naší aplikaci zalejme.cz uvidíš, jak na tom strom právě je. Pokud je červený nebo oranžový, protřebuje vodu a bude dobré ho zalít.
– Nejlepší je zalévat večer nebo ráno, aby měla voda čas se vsáknout. Pokud je u stromu zalévací místo, tedy prohlubeň vyplněná štěpkou nebo štěrkem, dává to smysl i přes den. I tak je ale vhodné vybrat si místo ve stínu, aby se vody tolik nevypařilo.
– Pokud je strom zelený, není potřeba ho zalévat. Je to buď proto, že se o něho stará městská firma nebo protože je v půdě dostatek vláhy. Máš-li ale zalévání jako oblíbený ranní rituál, můžeš zalévat poblíž. Zvýšíš tak zásobu vody v půdě, kterou strom možná časem využije se. A nemusíš se bát, že strom přeliješ.

Jak začít zalévat:
1) Ušetři vodu – tipy najdeš zde. A můžeš začít s čistým svědomím zalévat.
2) Vyber si strom, který se Ti líbí a chceš, aby přečkal i další léta.
3) Zalévej nejlépe večer nebo ráno, při procházce, či cestou do školy nebo práce.
4) Začni obyčejnou PETkou a časem se třeba dostaneš až ke kbelíkům. Osvědčila se PETka se širokým hrdlem, případně 3-litrový barel od destilované vody.
5) Zalití potvrď v naší aplikaci zalejme.cz – klikni na zalitý strom a zadej počet litrů. Strom se Ti uloží mezi zalité a můžeš pak sledovat, jak se mu daří. Umožníš nám tak lépe koordinovat zalévání a pomoci více stromům. Také dáš městu vědět, že Ti na stromu záleží a ono Ti možná pomůže.
6) Inspiruj sousedy, ať je vás na to víc. Funguje osobní příklad, ale můžeš dát i letáček na nástěnku v domě nebo se pochlubit fotkou při zalévání na sociálních sítích.

Jak ještě můžeš stromům pomoci:
– Pokud v naší aplikaci chybí druh nebo velikost stromu, můžeš to tam doplnit a tím nám pomoci lépe odhadovat potřebu zalití.
– Sleduj jejich stav a dej vědět městu, pokud by některý potřeboval zvláštní péči.
– Čisti zálivkové mísy od plevele
– Mladé stromky ocení světlý nátěr kůry, který je chrání před ostrým sluncem i výkyvy teplot.
– Sleduj, jestli nejsou zaškrcené úvazem ke kůlům.

Přejeme ať si to užíváš a stromům se daří!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *