Proč vlastně šetřit vodou? Důvodů je hodně, ale některé z nich nejsou až tak známé. Třeba to, že ušetřená voda zůstává v blízké krajině a tam pomáhá přírodě i lidem. Každých 10 ušetřených litrů denně znamená 3600 litrů ročně a to už může zachránit 1 strom v krajině a ušetřit Ti cca 1200 Kč ročně na účtech za vodu a energii. Pokud ušetříš denně 50 litrů, tak zachráníš v krajině asi 5 dalších stromů a při tom ušetříš asi 6000 Kč/rok. Když s vodou naopak plýtváš, tak ji jednak přírodě bereš, což naopak stromy zabíjí a navíc Tě to přijde docela draho. Taková rodina pak navíc zaplatí i desítky tisíc ročně a za to už by byla třeba pěkná dovolená.
Tipy pro úspory vody:
Šetření vodou je vlastně úžasně jednoduché. Zde přinášíme krátký návod, jak můžeš začít a kam až se můžeš posunout. Pokud si zvykneš nad vodou trochu přemýšlet a tyto návyky si osvojíš, můžeš snížit svou spotřebu i na cca 20-50l denně. A tím možná zachráníš v přírodě až 7 stromů.
Můžeš třeba postupně zavádět opatření (níže) a zvyšovat tak svoji „eko-úroveň :-). Klidně postupuj po menších krocích a postupně přidávej další. Pak je větší šance, že u toho vydržíš a svým stromům opravdu pomůžeš. Navíc ty nejjednodušší kroky obvykle přinesou největší úspory.
Úroveň 1 – okamžitě a zdarma
– Utáhni ventily, aby se snížil průtok vody. Tím ušetříš nejvíc a je to otázka pár vteřin. Maximální průtok, který je často i 15 litrů za minutu snadno stáhneš na 3-5 litrů/minutu. Denně pak rodina ušetří i přes sto litrů.
– Nepouštěj vodu zbytečně prudce. Na umývání rukou, ovoce, zeleniny i nádobí stačí malý proud vody. Mnoho lidí do páčky jen bouchne a voda pak teče plným proudem. Když páčku při pouštění vody držíš, dokážeš si proud správně nastavit a ušetříš tak spoustu vody. Je to o zvyku.
– Zastavuj vodu hned, jak ji nepotřebuješ. Třeba při čištění zubů, holení, umývání hlavy, mytí nádobí, atd..
– Zkrátíš-li sprchu o pár minut ušetříš další desítky litrů a tedy i další stromy v přírodě.
– Do nádržky WC můžeš dát plnou PET-láhev a každým spláchnutím tak šetříš 2 litry vody. I to se počítá.
– Vodu ušetříš i tak, že pereš až tehdy, když je pračka plná. Praní spotřebuje desítky litrů vody, které takto můžeš ušetřit.
Úroveň 2 – jednoduše a levně
– Za úsporné sprchové hlavice a perlátory sice zaplatíš pár set korun, ale ty se Ti do měsíce, dvou vrátí na ušetřené vodě a energii.
– Trochu dražší bude výměna vodovodní baterie za ekologickou variantu s vícepolohovou kartuší, ale získáš možnost mít malý i větší průtok třeba pro napouštění WC.
– Na WC vyměň splachovadlo za takové, které umožňuje malé i velké spláchnutí. Velké spláchnutí bývá kolem 6-10l, malé asi 3l. Ve většině případů to výrobce umožňuje.
Úroveň 3 – sofistikovaně a dráž
– Dnešní myčky sice stojí více peněz, ale dokáží umýt nádobí pouhými 10 litry vody, což zvládne málokdo.
– Také pračky mají úsporné programy, které na většinu potřeb stačí. Více zašpiněné prádlo, tak se někdy vyplatí předeprat, aby nešpinilo ostatní.
– Zajímavá varianta je využití vody z pračky a koupelny na splachování WC. Toto řešení má své výhody i nevýhody, ale podobná řešení se již objevují.
Úroveň X – sbírání vody v domácnosti
Pokud se rozhodneš vodu pro stromy i sbírat, měla by být bez chemie, tuků a soli. Chytat ji můžeš třeba při odpouštění a čekání na tu správnou teplotu, při umývání ovoce a zeleniny, oplachování rukou nebo i hrnků a nádobí, kde není saponát nutný.
– Výborně se osvědčila miska ve dřezu, menší kbelík 5L vedle a 2 větší kbelíky u východu nebo v koupelně.
– Pokud si v létě dáváš rychlé sprchy bez šampónu nebo mýdla, tak pak můžeš vodu snadno vybrat do kbelíku a odnést ke svému stromu.
– Pokud si zvykneš na sbírání, tak je lepší se tohoto zvyku držet i v deštivém nebo chladném období, aby Ti vydržel. Vodou pak můžeš buď dál zalévatstromy, což pomůže budovat zásobu vody v půdě, nebo s ní třeba splachovat WC.
Doufáme, že Ti tyto tipy pomohou začít a šetření vodou Tě bude bavit. Máš velkou příležitost udělat hodně dobrého pro své okolí i svoji peněženku. Tak ať se Ti daří!