Zalejme Tišnov !

„Zachránit strom je lepší než vysadit nový” – motto projektu zalejme.cz, který rozšiřuje databázi stromů a startuje v Tišnově. Autoři projektu Zalejme.cz se na začátku srpna sešli kolem „kulatého” stolu městské radnice a domluvili se na zapojení města Tišnova do projektu. Ušetři vodu a zalej strom!

Když jdu městem, koukám se, jak se kterému daří. Mnoho z nových do několika let po výsadbě uschne. U mohutných velikánů zase vidím horní větve bez listí. Horním větvím se nedostává vláhy, a tak strom vodou šetří. Přemýšleli jsme s Michalem, jak udělat něco pro přírodu, společnost a okolní klima, a tak nás napadlo udělat aplikaci, ve které by si lidé mohli zaznamenat zalití stromu.

Spolu s obyvateli města společný prostor městských ulic a parků sdílí stromy. Jsou jich kolem nás tisíce. Nejsou to jen zelené kulisy města – každý má svůj příběh, neúnavně vyrábí kyslík, čistí vzduch, zachytává prachové částice, poskytuje stín, chladí okolí, je domovem ptactva a hmyzu, také plní svoji estetickou úlohu. Vykoukněte ven, nějaký tam bude.

Proč Tišnov a jak to funguje?

Projekt startujeme tam, kde si myslíme, že bude mít největší dopad a zároveň budeme mít osobní touhu ho posouvat. Začali jsme v Brně, kde oba pracujeme. Získali jsme data o stromech a vytvořili mapovou aplikaci. Po velkém městě chceme pilotovat také menší města. Tišnov se jeví jako ideální. Bydlím tu téměř od narození, mám zde rodinu, přátele a na městě mi záleží. Lidé ve městě jsou aktivní, je tu hodně spolků a kulturního život. Proto jsem se rozhodl projekt posunout a oslovil město Tišnov, jestli do toho půjde také. Získané zkušenosti a zpětná vazba nám pomůže v dalším rozšiřování projektu do celého Česka. Stačí když budeme mít databázi stromů a můžeme to rozjet. Město Tišnov také podpoří projekt propagací a technickou konzultací. Například vyhledáváme oblasti, kde je potřeba více zálivky, protože se stromům tolik nedaří. Diskutujeme také možnost nákupu techniky, která by pomohla připravit zalévací místa.

Funguje to!

Lidem se nápad líbí a reakce jsou téměř bez výhrady pozitivní. Nasloucháme a odpovídáme na všechny dotazy. Často mají lidé dobrou připomínku, a tak ji hned zapracujeme. Například na začátku jsme propagovali jen šetření vodou, teď na základě zpětné vazby třeba doporučujeme zalévat použitou vodou.

Projekt odstartoval v květnu 2019 v Brně, kdy byl podán návrh na projekt v rámci participativního rozpočtu města Brna. Projekt se dostal do finále a na podzim budou Brňané vybírat, jestli ho podpoří.

Nejvíc nás motivuje to, že lidé skutečně zalévají, což vidíme v aplikaci, šíří myšlenku dál a hlásí se nám z různých měst, že by se chtěli zapojit také.

Aktuálně celý projekt běží jako dobrovolnický v našem volném čase, bez jediné koruny.

Jak se můžete zapojit?

Ušetřit vodu, zalít potřebný strom a sdílet myšlenku se svým okolím. Tak jednoduché to je. Tisíce stromů potřebují tisíce lidí.

Sbírejte vodu

Musí jít o vodu, která neobsahuje tuky nebo saponáty!Použitá, pitná, nezávadná voda často končí v kanalizaci.Umývejte si ruce a obličej bez mýdla nad miskou. (~2 litry)První namočení sprchování (také bez mýdla) se dá použít celé (~10 litrů).Zachytávejte dešťovou vodu. (neomezeně)Na sbírání je ideální kýbl a na transport pet láhev nebo kanystr.

Najděte strom

Ideálně takový, kterému se tolik nedaří.Vyhledejte strom v aplikaci, nebo vyjděte před dům, nějaký tam bude.

Zalejte strom

Ráno nebo večer, kdy ještě není zem rozpálenáStrom zaléváme dále od kmene, přibližně na úrovni koruny stromu, u kmene bychom mu moc nepomohli.

Zaznamenejte zalití a sdílejte radost s okolím

Na zalejme.tisnov.cz najděte strom a zaznamenejte jeho zalití.Pomůže nám to vyhodnocovat úspěšnost zapojení veřejnosti.Řekněte o nápadu vašim přátelůmUspořádejte zalévací akciSdílejte na sociálních sítích

Fakta

projekt běží od května 2019V aplikaci je aktuálně 18 574 stromů v Brně, a 2316 v TišnověLidé průměrně dají jednomu stromu 4 litry (2 pet láhve).Nejvíc lidé zalévají mezi sedmou a osmou ráno.Stromy potřebují vláhu i v období, kdy nemají listy.I trochou vody stromu pomůžete.

Marek Batelka a Michal Polanský

autoři projektu

zalejme.tisnov.cz

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *