


Změna klimatu a tepelný ostrov města škodí lidem i stromům, které nás chrání.
Navíc chybí technika a voda. Ale zachránit vzrostlý strom je lepší než vysadit nový!
Lidé mají rádi stromy a ochotně pomůžou. Ušetří města i občané.

OSLOVTE OBČANY A ŠKOLY
Inspirujte své občany na webu, sociálních sítích, v novinách i osobně. Nabízímě osvětové materiály i program pro školy.

VLOŽTE STROMY DO APLIKACE
Vaši občané pak uvidí, jak se stromům daří a mohou je začít zalévat, aktualizovat nebo si je adoptovat a přispívat Vám na péči.

BUDUJTE OÁZY ZELENĚ
Místa setkávání pod stromy s vodou a vysvětlením, která usnadní první zalití. Využijte vodu ze střech svých budov a zkrášlete své město.
O zalejme.cz
Motto: Zachránit vzrostlý strom je lepší, než zasadit nový!
Zalejme.cz inspiruje, vzdělává a průběžně motivuje lidi k zalévání stromů a vede je k šetření vodou. Občané tak mohou zachránit stromy, na které chybí obcím kapacita nebo voda a jinak by uschly.
Je to nutnost pro adaptaci měst na změnu klimatu, ale také příležitost vytvořit město nebo obec, kde bude radost žít.
Obracíme lidi k přírodě a pomáháme stromům v chytrých městech od roku 2019
Získali jsme řadu cen a podporují nás experti z Mendelovy univerzity, Veřejné zeleně města Brna, Svaz měst a obcí ČR, Místní akční skupiny, Skauti, Evropská agentura ESA a další organizace.
21+
Měst a obcí
150 000+
Stromů v aplikaci
25+
Partnerských organizací
1000+
Přátel stromů
Přínosy zalejme.cz pro vaše město/obci?

Zdravější stromy
Město bude zelenější a
příjemnější pro život.

Ušetříte peníze
Zdravé stromy nepotřebují
tak drahou péči ani obnovu.

Získáte spojence
Občané pochopí problémy péče
o zeleň a rádi pomohou.

Ušetříte vodu
Zalévání stromů vede
přirozeně k šetření vodou.

Modernější město /obec
Využijte svá data a aplikaci Zalejme.cz pro adaptaci na změnu klimatu,

Aktivnější komunity
Díky Zalejme.cz táhnou lidé, spolky, firmy i město za jeden provaz.
Jak probíhá spolupráce
Při úvodní konzultaci probereme problémy, se kterými se potýkáte a jak bychom Vám mohli pomoci s řešením. Kromě představení konceptu Zalejme.cz probereme i vize do budoucna a domluvíme se na dalších krocích.
Kvalitnímu plánu musí předcházet důkladná analýza místní situace. Proto oslovíme místní školy, spolky, organizace i firmy a zjistíme zájem veřejnosti o péči o zeleň. Vytipujeme vhodné lokality pro Oázy zeleně a zjistíme jejich realizovatelnost. Na základě této analýzy vypracujeme časový i rozpočtový plán na míru pro vaše město nebo obec.
Po společném odsouhlasení plánu se pustíme do jeho plnění. Ve spolupráci s radnicí, místními organizacemi, firmami a našimi partnery zajistíme vše potřebné pro úspěšnou realizaci. Výsledky budeme průběžně sledovat a vyhodnocovat jak pomocí naší aplikace, tak pomocí průzkumů mezi občany.
Zástupci města, školy, správci zeleně, ale i místní organizace dostanou informace šité na míru, aby se vzájemně podporovali a vize města plného stromů a lidí pečujících o své okolí i planetu se naplnila co nejdříve.
Naši Ambasadoři ve vašem městě se postarají o dlouhodobou propagaci zalévání stromů i jiné péče o zeleň, zapojování místních komunit i občanů a koordinaci s radnicí. Zorganizují otevření Oáz zeleně, besedy s občany nebo workshopy, podpoří místní školy při uvádění našeho programu a připraví vše potřebné pro propagaci v místních médiích nebo na sociálních sítích.
Po registraci například v Oáze zeleně si místní občané vyberou oblíbený strom a aplikace jim pomůže s jeho zaléváním. Budeme ale lidem nejen připomínat zalití jejich stromů, ale také objevovat jejich tajemství a budovat vztah k přírodě. Zájemcům také pomůžeme budovat návyky, které sníží jejich ekologickou a uhlíkovou stopu a pomohou tak v boji se změnou klimatu.
S našimi partnery i místními firmami navrhneme, společně odsouhlasíme a vybudujeme Oázy zeleně, které jsou klíčovým prvkem pro dlouhodobý úspěch projektu.
Jak probíhá spolupráce
Nabízíme ucelený program zapojení občanů do péče o stromy:
1) Prozkoumáme místní situaci a vypracujeme plán na míru pro vaše město nebo obec.
2) Postaráme se o vše potřebné a zajistíme jeho realizaci.
3) Proškolíme všechny zúčastněné osoby a organizace.
4) Naši Ambasadoři a aplikace budou lidi inspirovat, vzdělávat, motivovat a koordinovat.
5) Pomůžeme se zapojením škol, spolků, firem a samozřejmě občanů.
6) Navrhneme vám na míru a zrealizujeme Oázy zeleně s vodou pro stromy.
Klíčové prvky zalejme.cz pro vaše město/obci

Oázy zeleně
Budujte příjemná místa k setkávání s vodou pro stromy, kde se lidé dozví vše podstatné a mohou zalít svůj první strom. Může z nich vzniknout i naučná stezka o stromech.
- Dlouhodobě budují povědomí o potřebě zalévání i šetření vodou.
- Zjednodušují první zalití a použití aplikace, kde si mohou vybrat oblíbený strom k zalévání.
- Podporují místní komunity a sousedské vztahy.
- Propagují zachytávání dešťovky i vody z domácnosti.

Aplikace Zalejme.cz
Přidejte své stromy a získejte nástroj pro sledování jejich stavu i koordinaci zalévání.
- Aktuální info o stromech a potřebě zalití, mimo jiné podle dat z projektu Intersucho AV ČR.
- Zohledňuje počet dodaných litrů a u oblíbených stromů připomíná další zalití.
- Občany tak vzdělává, motivuje a koordinuje.
- Umožňuje aktualizaci údajů o stromech.
- Podporuje také adopci stromů.

Program pro školy
Programu pomůže dětem i rodičům osvojit si šetření vodou a zalévání stromů.
- Během 10 dnů po malých krůčcích ukazuje, jak snadno šetřit vodou a jakou radost přináší péče o stromy. Buduje tak návyk u dětí a inspiruje i rodiče.
- Zjišťují zajímavosti o vodě a stromech i kolik stromů mohou díky zalévání, šetření vodou a inspirování ostatních zachránit.
- Lze zadat během školního roku i jako prázdninový projekt.

propagace a Osvěta
O propagaci se rádi postarají naši Ambasadoři. Pokud se o ni raději postaráte sami, můžete využít už hotové materiály. Některé jsou vhodné pro inspiraci, jiné i pro přímé použití.
- články do zpravodajů,
- videa a příspěvky na soc. sítě,
- plakátky i
- cedulky na stromy.
Závěry z pilotního testování
Proběhlo ve spolupráci s Veřejnou zelení města Brna v létě 2019.

500 stromů
za 2 měsíce od spuštění
(z 20 000 u cest a v parcích)

Aktivnější lidé
i komunity (600 nových sledujících na fb)

Úspora vody
až 50 l/os. denně (díky zalévání)

Zálivka 10 litrů
na osobu denně
(zachrání menší strom)

Úspora peněz
3000Kč/os./rok pro město +
6000Kč/os./rok pro občany
Finanční přínosy pro Vaše město/obec
Příklad - Brno (400 tis. obyvatel) - cca 120 mil. Kč ročně za každých 10 % aktivních občanů.

Levnější údržba stromů a méně opakovaných výsadeb
Každý zapojený občan se dokáže dlouhodobě postarat o zalévání jednoho menšího stromu v hodnotě desítek tisíc Kč a městu tak uspoří několik tisíc Kč ročně.

Úspory vody, techniky a peněz při zalévání stromů
Zalévání stromů je časově náročné a vodu je zpravidla třeba dovézt. Pokud město vodu má, přijde zálivka jednoho nově vysazeného stromu na asi tisíc Kč ročně.

Příjmy na péči o zeleň z programu Adopce stromů
Nechte občany adoptovat stromy a psát jejich příběhy. Získáte další prostředky na péči o zeleň i motivované občany, kteří získají ke stromům ještě silnější vztah.
Časté otázky
Spousta vhodné vody odtéká bez užitku do kanalizace a přitom by se dala použít pro stromy. Klademe velký důraz jednak na její využití a také na šetření vodou. Z vlastní zkušenosti i průzkumu mezi příznivci víme, že zalévání stromů překvapivě vede k velkým úsporám vody. Lidé začnou nad vodou přemýšlet a spotřeba teplé i studené vody během celého roku klesne i na polovinu. Tato voda pak zůstává v krajině, kde snižuje přírodě i lidem.
Přelité ani rozmazlené stromy určitě nebudou. O to se postará náš algoritmus, který na základě srážek a zalévání, velikosti, druhu stromu atd. bude zvýrazňovat ty stromy, které zalít opravdu potřebují. Na algoritmu spolupracujeme s odborníky z Mendelovy univerzity, kteří patří ke špičkám v oboru ekofyziologie stromů a bioklimatologie. Časem do algoritmu zapracujeme další vstupy, které budeme mít k dispozici a ty chybějící případně doplníme s Vaším přispěním.
Určitě takové případy budou, ale spíš při experimentování s aplikací. Pokud se někdo do zalévání pustí, tak věříme, že naprostá většina lidí se bude snažit stromům pomoci a tedy zadávat údaje správně. Přínosy tak budou jistě řádově vyšší, než negativa. Zvlášť, když na mnoha místech k uschnutí stromů stačí prostě nedělat nic.
Pokud si někdo dá práci se zaléváním, tak jistě bude chtít stromu pomoci. V aplikaci i na webu zdůrazňujeme, že voda má být bez chemie, tuků a soli, které by stromům mohly uškodit. Takové vody lze denně nasbírat desítky litrů na osobu. Třeba při oplachování ovoce a zeleniny, čekání na teplou či studenou vodu, nebo například při krátké letní sprše na ochlazení.
Správci získají nástroj, kde uvidí aktuální odhad potřeby zalití jednotlivých stromů, které mohou sami využít pro organizaci zálivky. Také zde uvidí, kdo a jak často stromy zalévá. Díky změně priority zalévání mohou u některých stromů zalévání zdůraznit a jinde i zakázat.
Abychom mohli poskytovat aplikaci a ostatní služby občanům zdarma, žádáme zapojená města o příspěvek na naši činnost. Ozvěte se nám a připravíme Vám nabídku na míru.
Hlavní důvod je změna klimatu. Dříve se město mohlo starat jen o zalévání nových stromků a občas něco prořezat nebo skácet. Najednou ale usychají desítky procent stromů a město nemá dost techniky, ani lidí, kteří by to zvládli. Navíc musí mít vodu, která ale během sucha chybí. Bez pomoci veřejnosti to tedy nemají šanci zvládnout a mnoho stromů pak uschne. Občané mohou vodu ušetřit i nasbírat, ke stromům mají blízko a je jich tolik, že zvládnou zalít řádově více stromů, než jakákoliv firma.
Ocenění u nás i v Evropě
