Výzva stromů - "Ušetři vodu a zalej mě!"

Na tomto místě Vám nabídneme Výzvy stromu, 7-denní challenge, do které se můžete zapojit.

Výzva je určena komukoli - nejen studentům a školám.

Úvodní slovo

Vážení nadšenci,

Pokud se Vám líbí myšlenka zalévání stromů a rádi byste se do toho pustili, nesnažte se rovnou zachytávat vodu ze střechy. Takový úkol je příliš složitý a nejspíš to vzdáte dřív, než byste začali. Začněte jednoduše, jak nejsnáz to jde, a postupně se můžete posunovat dál. Tato stránka by mohla být Váš průvodce. Najdete zde několik prvních krůčků, kterými je nejlepší začít. Až zvládnete jeden, můžete přidat další. Ale nepřeskakujte. Každý má svůj smysl, možná se při něm něco naučíte, možná Vás k něčemu inspiruje, možná při něm zažijete nový pocit. Nebude Vás to stát téměř nic a můžete získat mnoho. Stromy ve Vašem okolí se možná zase zazelenají, ušetříte spoustu vody, dozvíte se hodně nového a možná i získáte nové přátele. Stačí jen rozhodnutí, že do toho jdete. Že vyslyšíte Výzvu stromů.

Zapojit se do této výzvy je snadné a zvládne to opravdu každý. Stačí během týdne postupně plnit následující úkoly. Když úkol splníte, dejte nám vědět do připravených políček, jak se Vám zdál obtížný a jak jste se při něm cítili.

Jste tedy rozhodnuti vyslyšet Výzvu stromů?

Gratulujeme k Vašemu rozhodnutí! Stromy Vám to oplatí. Poskytnou stín i zpěv ptáků a zkrášlí Vaše okolí!

Začínáme!

Zde jsou první úkoly Výzvy stromů.

Přejeme Vám hodně radosti při jejich plnění a doufáme, že vydržíte až do konce.

Úkoly na víkend

1. Zkuste vymyslet, jak snížit spotřebu vody ve Vaší domácnosti. Klidně zapojte celou rodinu. Náměty jistě najdete i na internetu.

2. Pokud je to snadné, jedno úsporné opatření zrealizujte. Příkladem může být snížení průtoku pomocí ventilů pod umyvadlem.

3. Oslavte splnění prvního úkolu! Zasloužíte si to, tak si to hezky užijte! Od této chvíle budete šetřit vodou a jste připraveni ji dávat stromům.

Úkoly na pondělí

1. Ráno si nachystejte PETku a hrdě ji naplňte ušetřenou vodou a cestou do práce nebo do školy zalejte svůj vybraný strom.

2. Pokud jste to zvládli, máte za sebou první zalití a to je potřeba oslavit! Tak si to užijte. Můžete se třeba stromu na rozloučenou mírně uklonit a popřát mu po francouzku "Au revoir", neboli na viděnou příště:-).

3. Sežeňte si PETku nebo menší barel se širokým hrdlem, kterým se Vám bude lépe zalévat.

Úkoly na úterý

1. Ráno si opět vezměte PETku a hrdě zalejte svůj vybraný strom.

2. Nezapomeňte to oslavit! Opakovaně jste to zvládli a máte slušnou šanci vydržet až do konce!

3. Večer si přichystejte menší plastovou misku třeba od zmrzliny, dejte ji do umyvadla a poblíž si nachystejte svoji PETku. Chytejte vhodnou vodu bez tuků a saponátů a nalejte ji do PETky.

Úkoly na středu

1. Ráno si vezměte svoji PETku se zachycenou vodou a opět hrdě zalejte vybraný strom.

2. Nezapomeňte to oslavit! Už potřetí jste to zvládli a máte slušnou šanci vydržet! Gratulujeme!

3. Večer si k umyvadlu nachystejte kbelík a zachycenou vodu dávejte tam. Je to jednodušší a do své PETky můžete vodu snadno přelít pomocí trychtýře.

Úkoly na čtvrtek

1. Ráno si vezměte svoji PETku se zachycenou vodou a opět hrdě zalejte vybraný strom. Pokud ho najdete v naší mapové aplikaci, můžete tam potvrdit zalití.

2. Opět si to zaslouží oslavu! Počtvrté jste to zvládli jako nic a už Vás hned tak něco nezastaví! Jste skvělí!

3. Kbelík, do kterého odléváte zachycenou vodu už bude možná plný. Procvičte svaly a vylijte ho ke stromu před domem.

Úkoly na pátek

1. Ráno si vezměte svoji PETku se zachycenou vodou a opět hrdě zalejte vybraný strom.

2. Oslav není nikdy dost:-). Už zaléváte celý pracovní týden a stromům jste dodali už pěkných pár litrů vody. Slibme si, že příští týden to zvládnete taky:-)! Máme z Vás radost a jsme na Vás hrdí! Gratulujeme.

3. Inspirujte ostatní! Vytiskněte si třeba letáček pro sousedy, který najdete v sekci Ke stažení a pověste ho na domovní dveře nebo na nástěnku. Dejte vědět přátelům, kolegům, spolužákům, ať také zalévají. Stromů je hodně, je potřeba hodně lidí a je to pak i větší zábava.

4. Ještě Vás čeká menší tělocvik s kbelíkem nebo ještě lépe se dvěma. Lépe se nosí a stromům pomůžete dvakrát tolik:-). Schválně, jestli se dnes s někým potkáte? Pokud ano, možná ho časem také uvidíte s kbelíkem.

Oslava

A teď je čas na pořádnou oslavu!

Celý týden jste plnili jednotlivé kroky Výzvy stromů, ušetřili spoustu vody a předali ji stromům. Naučili jste se ji zachytávat a víte, jak jí ještě více ušetřit. Nejspíš už umíte používat mapovou aplikaci a potvrzovat zalití stromu. Nejspíš jste inspirovali pěknou řádku lidí a víte, jak inspirovat další. Pokud vydržíte i nadále, můžete zachránit pěkných pár stromů. Lidé které jste inspirovali zachrání další a díky Vám tak mohou být zachráněny stovky i tisíce stromů.

Můžete být na sebe hrdí.

Děkujeme!

Na našich sránkách najdete další informace, jak se zapojit, jak zachytávat vodu a mnoho dalšího.

Přejeme Vám do dalšího zalévání hodně radosti a ať se Vám stromy zelenají!

Michal Polanský a Marek Batelka