Zalejme Tišnov

„Zachránit strom je lepší než vysadit nový” - motto projektu zalejme.cz, který rozšiřuje databázi stromů a startuje v Tišnově. Autoři projektu Zalejme.cz se na začátku srpna sešli kolem „kulatého” stolu městské radnice a domluvili se na zapojení města Tišnova do projektu. Ušetři vodu a zalej strom!

Když jdu městem, koukám se, jak se kterému daří. Mnoho z nových do několika let po výsadbě uschne. U mohutných velikánů zase vidím horní větve bez listí. Horním větvím se nedostává vláhy, a tak strom vodou šetří. Přemýšleli jsme s Michalem, jak udělat něco pro přírodu, společnost a okolní klima, a tak nás napadlo udělat aplikaci, ve které by si lidé mohli zaznamenat zalití stromu.

Spolu s obyvateli města společný prostor městských ulic a parků sdílí stromy. Jsou jich kolem nás tisíce. Nejsou to jen zelené kulisy města - každý má svůj příběh, neúnavně vyrábí kyslík, čistí vzduch, zachytává prachové částice, poskytuje stín, chladí okolí, je domovem ptactva a hmyzu, také plní svoji estetickou úlohu. Vykoukněte ven, nějaký tam bude.

Mapa stromů »

Proč Tišnov a jak to funguje?

Projekt startujeme tam, kde si myslíme, že bude mít největší dopad a zároveň budeme mít osobní touhu ho posouvat. Začali jsme v Brně, kde oba pracujeme. Získali jsme data o stromech a vytvořili mapovou aplikaci. Po velkém městě chceme pilotovat také menší města. Tišnov se jeví jako ideální. Bydlím tu téměř od narození, mám zde rodinu, přátele a na městě mi záleží. Lidé ve městě jsou aktivní, je tu hodně spolků a kulturního život. Proto jsem se rozhodl projekt posunout a oslovil město Tišnov, jestli do toho půjde také. Získané zkušenosti a zpětná vazba nám pomůže v dalším rozšiřování projektu do celého Česka. Stačí když budeme mít databázi stromů a můžeme to rozjet. Město Tišnov také podpoří projekt propagací a technickou konzultací. Například vyhledáváme oblasti, kde je potřeba více zálivky, protože se stromům tolik nedaří. Diskutujeme také možnost nákupu techniky, která by pomohla připravit zalévací místa.

Celý článek »


Michal Polanský

Inspirátor a iniciátor projektu

Marek Batelka

Technický guru se spoustou nápadů